هفته نامه پنجره از اصول گرایی تا ابن الوقتی!

این روزها و در آستانه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تناقض گویی ها و اتهام زنی های متعدد نشریات اصول گرا به افرادی که مجالی برای دفاع از خود ندارند، راه حلی است برای فرار از واقعیات و پوشاندن مشکلاتی از قبیل شبهات در مدارک تحصیلی، اختلاس و غیره که هفته نامه پنجره علی الظاهر به دلیل درگیری بیشتر مسئولان محترمش در این قبیل مسائل، در صف اول این تناقض گویی ها ظاهر شده است.

هفته نامه پنجره در شماره هفته پیش خود (شماره یکصد و نوزدهم)، در پرونده ای دوازده صفحه ای! با عنوان “خبرگزاری تودیع” به بیان مطالبی پیرامون گذشته و حال خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پرداخته و در آن با تیترها و جملاتی نظیر “فاتح اصلاحات“، “انقراض سلسله جهادی ها“، “مهمان های ناخوانده در حریم مطبوعات“، “خبرگزاری دانشجویان علیه جنبش دانشجویی“، “زندانی سیاسی آزاد باید گردد“، “از ایسنا تا قلم نیوز با رادیکال میانه رو” و ادعاهایی نظیر حمایت مادی جریان اصلاحات از ایسنا، استناد مکرر رسانه های اپوزیسیون خارج نشین به اخبار ایسنا و همکاری متقابل آنها! اتهاماتی را به این خبرگزاری و دکتر ابوالفضل فاتح (موسس و نخستین مدیرعامل ایسنا) وارد کرده است.

تا آنجا که در جایی در مورد انتخاب مدیران اخیر ایسنا آورده است:

“مسئولان جهاد دانشگاهی به دنبال آن بودند که فردی را به عنوان مدیرعامل ایسنا انتخاب کنند که خودی باشد، اما سابقه منفی هم نداشته باشد و از آن جا که سابقه ایسنا کلا منفی بود، لذا ترجیح دادند که او اصلا ایسنایی نباشد!”

و دایره این اتهامات را تا جایی افزایش می دهد که در خلاصه ای از عملکرد ایسنا می نویسد:

“این خبرگزاری، دومین خبرگزاری کشور بود؛ البته با این تفاوت که در عین دولتی و رسمی بودن، ضد نظام و غیررسمی بود!”

و در انتهای کلام نیز بیان میکند:

“خبرگزاری دانشجویان ایران در دوران اصلاحات، به دانشجویان و جنبش دانشجویی خدمت کرد یا خیانت؟ و سؤال مهم دیگر اینکه، در انتخابات ۸۸، او بالأخره میانه رو بود یا رادیکال؟
راستی امروز، چه کسی از فاتح خبر دارد؟ پزشک دیروز اصلاحات، که شش سال پیش رفت تا دکترای ارتباطات از انگلستان بگیرد هنوز فارغ التحصیل نشده است؟”

اما خالی از لطف نیست مرور جملات دو سال گذشته هفته نامه پنجره در پرونده ای پیرامون جهاد دانشگاهی در شماره بیست و سوم خود، با تیتر “رسانه ای ده سال به دور از قدرت و ثروت:

“کمتر کسی تصور میکرد که رسانه ای غیر دولتی، در قالب خبرگزاری بتواند در مسیر اطلاع رسانی کشور گام بگذارد.
دوران جنینی ایسنا بسیار کوتاهتر از تصور طی می شد و فعالیت شبانه روزی و عزم راسخ دکتر فاتح و همراهانش خبر از تولد قریب الوقوع یک خبرگزاری ویژه داشت.
اعتقاد و التزام جهاد دانشگاهی به ولایت و علقه و علاقه شخص فاتح به رهبری باعث شد خبر شکل گیری چنین رسانه ای به اطلاع رهبری معظم انقلاب برسد و ایشان پس از اطلاع چنین مرقوم می فرمایند: اخبار خوب، مفید و امید بخش مخابره کنید، ان شاء الله موفق باشید.
روز سیزده آبان خبرگزاری ایسنا به شکل آزمایشی راهاندازی شد و یک ماه بعد در شانزدهم آذر، رسما پای در عرصه رسانهای کشور گزارد و به گواه اهل فن فصل جدیدی هم در این باب گشود.
شانزدهم آذر امسال این خبرگزاری دهمین سال فعالیت خود را به پایان برد و دهه دوم عمر خود را آغاز کرد؛ با این امید که همچنان بتواند مبدع و نخستین در خیلی کارها باشد. ایسناییها در موارد متعددی دارای رتبه نخست هستند که به برخی از آن‎ها در ادامه اشاره میشود:
نخستین خبرگزاری غیردولتی در ایران؛
خستین خبرگزاری دانشجویی در جهان؛
نخستین خبرگزاری پدید آمده از بستر یک نهاد انقلابی (جهاد دانشگاهی)؛
– نخستین خبرگزاری که باب «اخبار ویژه» را به روی خود بست (انتشار خبر برای همگان)
نخستین خبرگزاری که دریافت هدیه از افراد و دستگاههای اجرایی را برای کلیه اعضای خود ممنوع اعلام کرد؛
مرجعیت نخست در اخبار مطبوعات داخلی بر پایه مستندات رسمی؛
تنها خبرگزاری که سایت خود را در طول یک دهه، از تبلیغات و آگهیهای تجاری مصون نگاه داشت؛
نخستین خبرگزاری جریانساز در انتشار خبر «استفاده از نام جعلی برای خلیج فارس»؛”
و …

حال با اشاره به این دو پرونده متفاوت و فی الواقع متناقض از هفته نامه پنجره در فاصله زمانی دو سال پر بیراه نیست که مدیر مسئولان این رسانه اصول گرا! را بیش از اصول گرایی ادعایی، ابن الوقت یا به عبارتی بهتر عبدالوقت و منفعت بدانیم و بنامیم.
چه کسی است که نداند در آستانه انتخابات مجلس تنها مفر و مأمن اصول گرایان تابلو شده در مسایلی نظیر مدارک تحصیلی شان و اختلاس و غیره و ذلک، اتهام زنی چندباره و واهی به افرادیست که مجالی برای دفاع از خود ندارند …

لینک به صفحات اشاره شده در هفته نامه:
شماره ۱۱۹:    http://www.panjerehweekly.com/1390/9/26/MainPaper/119/Page/44
شماره ۲۳:            http://www.panjerehweekly.ir/1388/9/21/MainPaper/23/Page/39

8 نظر برای “هفته نامه پنجره از اصول گرایی تا ابن الوقتی!

  • ……………………اخه دلم خنک شد ………………………..
   ……………………به توچه گوساله…………………………
   ………………………..عزیزم با این روشنگریهات مواظب باش برق نگیرتت…………………

  • امام علی (ع) : مومن در دنیا صادق است ، “و حرکت او مودبانه است” و سخنش همراه با “خیرخواهی” ‏است و پندش” نرم و آرام” است ، و از کسی جز خدا نمی ترسد.
   جامع الاخبار

 1. تحمل دیدن صداقت و پیشرفت ایسنا را ندارند از هر ترفندی برای تضعیف ایسنا استفاده کردند نتیجه نگرفتند امروز حرفهای ضد و نقیض می زنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>